Photo: Esther Teichmann, Untitled from Mythologies, 2013
Ik vakaru no svētdienas 4.augustam līdz piektdienai 9.augustam ISSP mītnē Pelčos, Kuldīgas novadā notiks unikālas ISSP meistaru un uzaicināto viesu lekcijas un prezentācijas ISSP vakaru programmas ietvaros. Sestdien, 10. augusta, visi fotogrāfijas cienītāji ir aicināti uz ISSP dalībnieku izstādes atklāšanu Kuldīgas Mākslas namā un darbu prezentāciju Kuldīgas brīvdabas kinoteatrī. Tradicionāli, ISSP vakaru programma ir atvērta visiem fotogrāfijas interesentiem bez maksas.
Tods Haido ir ievērojams laikmetīgās mākslas fotogrāfijas pārstāvis. Tods savā daiļradē pēta mūsdienu Ameriku, koncentrējoties uz pilsētu un priekšpilsētu ainavām, kas viņa darbos iegūst tādu kā saldsērīgu spozmi.
Lekcijas laikā Tods rādīs savas sērijas un iepazīstinās publiku ar savu darbu tapšanas procesu, kā arī ar saviem ietekmes avotiem, rādot to mākslinieku darbus, kas ir palīdzējuši viņam radīt savu rokrakstu.
Pirmdiena, 5. augusts
20:00 - 21:30 Pirmā daļa : “Meklējot zibeni - stāsti par mīlestību un zaudējumu” - publiskā lekcija, Estere Teičmane (Esther Teichmann, DE/US/UK)
Estere Teičmane savā radošajā darbībā izmanto fotogrāfijas, kolāžas, glezniecības medijus, kā arī kustīgā attēla iespējas, lai, jaucot, autobiogrāfiskus un fikcionālus motīvus, izveidotu paralēlu pasauli.
Sasaistot psiholoģiju, filozofiju un fikciju ar meklējumiem savā daiļradē, lekcijā Estere pievērsīsies saiknei starp zaudējumiem, iekārēm un fantāzijām.
21:30 - 23:00 Otrā daļa: “Fotogrāmatas skaistums” - Teuns van der Hejdens (Teun van der Heijden, NL)
Teuns van der Hejdens ir viens no atzītākajiem pasaules fotogrāfijas kuratoriem, kura specializācija ir tieši fotogrāmatas veidošana. Teuns ir strādājis pie vairāku ievērojamu fotogrāmatu izstrādes, tostarp arī vairākiem World Press Photo izdevumiem.
Kādi spēki veido mūsu spriedumus attiecībā pret to, kas ir vai nav skaists mākslā, un, specifiskāk, kas mums ļauj par to spriest fotogrāmatā? Teuns savā lekcijā galvenokārt apskatīs jautājumu, kā tehnoloģiskas izmaiņas un nobīdes iespaido to, kā mēs skatāmies uz fotogrāmatu.
Kopš 1974. gada Jans Morovans ir strādājis gan kā štata fotogrāfs, gan arī neatkarīgi tādiem izdevumiem kā Fotolib (Liberation), Paris Match, Le Figaro Magazine. 1980. gados Morovan kā Sipa Pressbiedrs strādāja par korespondentu Newsweekun dokumentēja tā brīža nozīmīgākos konfliktus visapkārt pasaulei, tostarp, Irānā, Irākā, Libānā, Ziemeļīrijā, Ruandā un citur, kā arī bija viņu foto korespondents Berlīnē, mūra krišanas laikā.
Pirmā daļa: “Bandu stāsti - mēģinājums urbānajā antropoloģijā”
Lekcijā Jans parādīs ap 200 attēliem, kas tapuši viņa 40 gadus ilgajā projektā par bandām Parīzē. Fotogrāfiju sērija ir mēģinājums parādīt izmaiņas sociāli politiskajā atmosfērā, kas valda pašu bandu iekšienē, kā arī to, kā tās tiek attēlotas presē. Viena no nozīmīgākajām problēmām, kuru Jans lekcijā vēlas apskatīt ir jautājums par fotožurnālista lomu - liecinieks cilvēku drāmai vai arī vuāristisks mediju kalps?
Otrā daļa: Mondosex (vakara temats: sekss un vardarbība, ieeja tikai no 18 gadu vecuma!)
Trešdiena, 7. augusts
20:00 - 21:30 Pirmā daļa: “Noķerts: mīļākie fotostāsti no Russian Reporter Magazine” - Andrejs Poļikānovs (Andrei Polikanov, RU)
Andrejs Poļikānovs fotožurnālistikā darbojas jau no 90. gadu sākuma. Sākotnēji Maskavā strādāja par Time Magazine foto redaktoru, bet kopš 2007. gada Andrejs ir galvenais foto redaktors Russian Reporter Magazine. Viņš ir žūrijas loceklis dažos no prestižākajiem pasaules fotokonkursiem, tostarp World Press Photo, Visa d’Or, u.c..
Jurijs Kozirevs pēdējo 25 gadu laikā ir dokumentējis dzīvi zemes “karstākajos punktos” un kara apstākļos. Kā bijušais Time Magazine štata fotogrāfs, viņš dokumentēja konfliktu Bagdādē, bet kopš 2011 gada ir pievērsies tautu sacelšanās un tā sekas Bahreinā, Jemenā, Tunisijā, Ēģiptē un Lībijā. Jurijs ir viens no prestižās NOOR aģentūras dibinātājiem.
Ceturtdiena, 8. augusts
Laikmetīgo pašportretu projekts
20:00 - 21:30 Pirmā daļa: Laikmetīgo pašportretu projektaprezentācija no Turku, Somijā - Taina Erevara (Taina Erevaara, Turku mākslas akademijas Vizuālas mākslas nodaļas direktore, FI)
Laikmetīgo pašportretu projekta mērķis ir piedāvāt indivīdiem, vietējām kopienām un dažādiem Eiropas reģioniem veidus, kā izpaust savu personisko, lokālo un Eiropas identitāti ar pašportretu palīdzību. Tas ir starptautisks projekts, kurā piedalās piecas organizācijas no dažādām Eiropas valstīm. Savā lekcijā Taina parādīs projekta rezultātus, kas tapuši Turku, Somijā, sadarbībā ar Turku Mākslas akadēmiju.
21:30 - 23:00 Otrā daļa : “Pēc 12 gadiem: savas daiļrades apskats” - publiskā lekcija Elīna Broterus (Elina Brotherus, FI/FR)
Elīnas Broterus daiļrade ir cieši saistīta ar pašportretu veidošanu. Viņas agrīnajā daiļradē Brotherus strādāja pie stāstiem, kas bija ļoti personīgi, bet reizē nesa universālu vēstījumu par cilvēku pārdzīvojumiem, attiecībām, mīlestību - tās iegūšanu un zaudējumu. Vēlākajos darbos viņa ir vairāk pievērsusies to attiecību pētīšanai, kādas pastāv starp fotogrāfiju un mākslas vēsturi.
Piektdiena, 9. augusts
20:00 - 22:00 ISSP dalībnieku darbu prezentācija (projekti, kas tapuši pirms ISSP)
Sestdiena, 10. augusts (Kuldīgā)
19:00 - ISSP 2013 gala darbu izstādes atklāšana Kuldīgas Mākslas namā
22:30 - ISSP gala darbu projekcijas Kuldīgas brīvdabas kinoteātrī "Goldingen Cinemas"
NB! Viesi paši atbildīgi par nokļūšanu un palikšanu Kuldīgā un rūpējās par to, lai netraucētu ISSP dalībnieku darbam. Naktsmītnes Pelčos ir iespējams sarunāt, laicīgi kontaktējoties ar organizatoriem.
Vakara prezentācijas notiek Pelču speciālā Internātpamatskolā, Pelčos, Kuldīgas novadā ("Jaunajā skolā").
Visas prezentācijas notiek angļu valodā bez tulkojuma.
Programma Rīgā
Pirmdiena, 12.augusts
17:30 - izstādes "Dzīslas" atklāšana un fotogrāfu Andera Petersena & Džeikoba Aue Sobola publiskās lekcijas Latvijas mākslas akadēmijas izstāžu zālē. Organizē Ziemeļvalstu ministru padome un Rīgas Fotomēnesis 2014.
Tods Haido ir ievērojams laikmetīgās mākslas fotogrāfijas pārstāvis. Tods savā daiļradē pēta mūsdienu Ameriku, koncentrējoties uz pilsētu un priekšpilsētu ainavām, kas viņa darbos iegūst tādu kā saldsērīgu spozmi. Lekcijā tiks demonstrētās Toda atzinību ieguvušas sērijas un atklāti runāts par viņa iedvesmes avotiem un darbu un ideju tapšanas procesu.
Trešdien, 20. septembrī, plkst. 16.00-19.00 aicinām uz ISSP Jauniešu skolas atvērto druvju dienu! Tā būs iespēja iepazīt ISSP Jauniešu skolas programmas saturu, izgatavot savu pinhole kameru un radoši darboties ar apgaismojumu, kā arī pieteikties programmai. ISSP Jauniešu skolas nodarbības atsāksies oktobrī un ilgs līdz jūnijam vienreiz nedēļā divās vecuma grupās: 11-14 g. un 15-18g.
Rīgas vasaras kultūras programmas ietvaros no 15. līdz 20. augustam katram Rīgas iedzīvotājam un viesim būs iespēja iepazīt fotoaparāta uzbūves principus interaktīvā vides objektā "Melnais kubs – Camera Obscura" Ziedoņdārzā. Paralēli vides objektam notiks analogās fotogrāfijas meistardarbnīcas. Aicināti piedalīties gan lieli, gan mazi interesenti!
Šīs vasaras pēdējā ISSP Radošā meistarklase – "Apzināts radošums. Fotogrāfija kā klātesamības prakse” ar mākslinieci Ivetu Gabaliņu – notiks 25.-27. augustā Līču skolā. Meistarklases laikā dalībniekiem būs iepsēja attīstīt savu radošo domāšanu un potenciālu, izmantojot fotogrāfijā balstītus pašizziņas rīkus un uzdevumus. Vēl ir dažas brīvas vietas!
No 21. jūlija līdz 7. septembrim ISSP Galerijā is skatāma jauno mediju mākslinieka Jurģa Petera personālizstāde “Sintētiskā klātbūtne”, kas aplūko cilvēka un tehnoloģiju attiecību mijiedarbi, reflektējot par ticību mākslīgā intelekta spējai glābt cilvēci un pasauli. Izstādes atklāšana notiks 20. jūlijā plkst. 18.00.
From July 21 to September 7, the ISSP Gallery will host the solo exhibition Synthetic Presence by new media artist Jurģis Peters, which explores the interaction between humans and technology, reflecting on the belief in the ability of artificial intelligence to save humanity and the world. The exhibition will open on July 20 at 6 PM.
Līdz 31. jūlijam pagarināta pieteikšanās ISSP Skolas neformālās izglītības divu gadu programmas “Attīstot fotogrāfijas valodu” 2023./2025. gada kursam! “Attīstot fotogrāfijas valodu” ir vadošā praksē balstītā laikmetīgās fotogrāfijas izglītības programma Latvijā, kas piedāvā radošu un kritisku vidi, kurā attīstīt savu vizuālo valodu un rokrakstu fotogrāfijā. Programma sniedz priekšstatu par laikmetīgās fotogrāfijas norisēm Latvijā un starptautiski, iepazīstina ar medija vēsturi un teoriju, kā arī sniedz izpratni par fotogrāfijas plašajām iespējām un izaicinājumiem.
Wednesday, June 28 at 7:30 PM at Bolderāja ISSP artist-in-residence Rujuta Rao and kuš! artist-in-residence Sui Lam invites to an evening of work where they will present the projects they have been working on during their residency in Riga this June. Free entrance.
No 30. jūnija līdz 21. jūlijam Berga Bazārā, Elizabetes ielā 87, ir skatāma izstāde “Tulkojums netika atrasts”, kurā sevi piesaka septiņi jaunie fotogrāfi, ISSP Skolas divu gadu izglītības programmas “Attīstot fotogrāfijas valodu” 2023. gada absolventi. Izstādes atklāšana notiks 29. jūnijā plkst. 18.00. Laipni lūdzam!
Friday, June 16 at 7 PM we invite you to an artist talk by our artists-in-residence Rujuta Rao and WIll Britten, and Sui Lam who is a resident at kuš!. They will speak about their work and present the projects they are working on during their stay in Riga.
Šovasar ISSP piedāvā trīs radošās meistardarbnīcas Latvijas laukos ar nozarē vadošiem fotogrāfiem un māksliniekiem Aigu Rēdmani un Ģirtu Raģeli (21.-23. jūlijā), Zani Priedi (28.-30. jūlijā), un Ivetu Gabaliņu (25.-27. augustā). ISSP radošās meistarklases būs iespēja iedvesmoties, eksperimentēt, piedzīvot kopīgu radošo procesu un paplašināt savu māksliniecisko rokrakstu talantīgu pasniedzēju vadībā.
Call for applications for the annual LCCA Summer School “Care of Earth, Care of People. System Change for an Inclusive and Sustainable Environments” in Smiltene, Latvia, 4 – 11 August 2023. The Summer School is open to early career artists, art historians, humanities and social science scholars, curators and cultural studies researchers. Application deadline: June 25.
Izsludinām pieteikšanos ISSP vasaras nometnei “Vasara pilsētā", kas norisināsies 3.–7. jūlijā Rīgā! Fotogrāfijas un zīnu nometne tiek veidota kā radošs un izglītojošs piedzīvojums jauniešiem vecumā no 11 līdz 15 gadiem. Tā piedāvās interaktīvas un izglītojošas aktivitātes, kas raisa interesi par laikmetīgo fotogrāfiju un mākslu, attīstīs radošumu, kritiskās analīzes spējas un izteiksmes brīvību.
Friday, May 26, at 6 PM we invite you to an artist talk by our artist-in-residence Fred Mungo, and kuš! artist-in-residence Gina Wynbrandt! They will speak about their work and present the projects they are working on during their stay in Riga.